Plesenský výšlap má své turistické razítko

Tisk
PDF

Turistické razítko Plesenský výšlapDruhý ročník pochodu Plesenský výšlap, k němuž vzniklo turistické razítko, startuje v sobotu 5. května 2012 v Plesné u Chebu v 9.00 hodin z náměstí Svobody. Všichni příznivci pěší a cyklistické turistiky jsou zváni. Připraveny jsou nenáročné 10 a 15 km dlouhé pěší trasy, které povedou místní částí Šneky do Velkého Luhu, Křižovatky, Lomničky, Vackova, Smrčiny a zpět do Plesné. Kromě toho mohou cyklisté využít tras o délce 18, 22 a téměř 40 km. Podél pěší trasy 15 km je připravena soutěž pro děti „Po stopě Isaaca Mayera Weisse“. Turisté budou přicházet do cíle od 13.00 hodin na fotbalové hřiště TJ Jiskra Plesná (v Nádražní ulici), kde jim bude hrát kapela Projednou, připravené tu pro ně bude občerstvení (stejně tak na startu a v průběhu trasy 15 km). V rámci pochodu si mohou prohlédnout několik výstav, např. o tom, jak vznikaly návrhy na zpracování turistického razítka, kapli ve Šnekách s výstavou o historii Plesné, nebo navštívit židovský hřbitov či rabínský dům v Lomničce. Každý, kdo dospěje do cíle, získá účastnický list a magnetku. Pořadatelé město Plesná a odbor KČT Union Cheb se zkrátka o své velké i malé turisty postarají po všech stránkách. Více informací na http://lomnicka.blgz.cz.

Nápad uspořádat v Plesné turistický pochod příznačně nazvaný Plesenský výšlap se zrodil v roce 2000, kdy Plesná slavila 100. výročí od udělení znaku a povýšení na město. Dalších deset let trvalo, než byl z iniciativy Pavla Sýkory Plesenský výšlap obnoven. Nutno říci, že město Plesná obnovu vlastního turistického pochodu bez výhrad podpořilo a vytváří podmínky k tomu, aby se výšlap stal každoroční tradicí. K pořadatelství druhého ročníku se letos připojil odbor Union Cheb Klubu českých turistů, který má v oblasti pořádání turistických akcí dlouholeté zkušenosti. Požadavek zkušených turistů získat otisk razítka pochodu přiměl pořadatele vytvořit logo a razítko akce. Zadání k vytvoření návrhů razítka putovalo do Základní školy a mateřské školy Plesná, odkud došlo na dvacet kreseb. Vybrán byl nakonec návrh Lýdie Kulové ze sedmé třídy, v němž se spojuje turistika s místní dominantou, evangelickým kostelem z roku 1847, který stojí u cesty do sousedního lázeňského města Bad Brambach.

Prvního ročníku Plesenského výšlapu se v roce 2011 zúčastnilo 86 turistů ve věkovém rozpětí dvou až sedmdesáti pěti let, nejmladší účastník se vezl v cyklovozíku. Na čtrnáctikilometrovou trať vyrazili v 9 hodin z náměstí Svobody. V sousedních radonových lázních Brambach navštívili vlastivědné muzeum a zdolali kopec, odkud se jim naskytnul výhled od novokosteleckých větrníků až na konec lázní Brambach. Obdivovat mohli architekturu a úpravnost domů a zahrad v Oberbrambachu a Rohrbachu, a když došli do Hennebachu, poseděli ve Waldimbissu u piva, polévky, kávy a koláčů. Děti měly radost z domácích zvířat, které zde majitelé lesního občerstvení chovají. Po nutném odpočinku a posilnění zbývaly do cíle už jen čtyři kilometry, přesto pěkným terénem - smrčinským lesem přes minerální pramen do Plesné. Teprve krátce před cílem se naplnil název pochodu - nejvíce dalo zmoženým turistům zabrat táhlé stoupání do plesenských ulic. Tady už byl ale cíl a na fotbalovém hřišti se turisté bavili u piva s country kapelou Projednou.

Výšlap nebyl pouze místní záležitostí. Plesenské turisty loni přijeli podpořit jejich známí z Chebu, Skalné, Františkových Lázní, Aše, Lubů, Nového Kostela, ale také z Poděbrad a Vrchlabí! Svou účastí také překvapila mládež, když se na pochod vydalo jednadvacet dětí ve věku do patnácti let. Plesenský výšlap bude zařazován do plesenského kulturního a sportovního kalendáře i v dalších letech.

Přidáte se letos i Vy? Máte jedinečnou příležitost získat do svých vandrbuchů v historii první plesenské turistické razítko.

Pavel Sýkora

 


Fanoušci razítek

Reklama