Arcidiecézní muzeum má turistické razítko!

Tisk
PDF

Arcidiecézní muzeum Olomouc má konečně turistické razítko! Unikátní muzeum pro duchovní výtvarnou kulturu 12. až 18. století se tak zařadilo mezi stovky objektů, které nabízejí otisk speciálního razítka. Ten slouží nejen turistům jako potvrzení o návštěvě konkrétního místa, ale také pomáhá jeho propagaci.

Turistické razítko

Turistické razítko Arcidiecézního muzea využívá jedno z hlavních lákadel stálé expozice – Šternberskou madonu. Socha z 90. let 14. století se řadí mezi nejvýznamnější díla krásného slohu v českých zemích. Podle odborníků by jejím autorem mohl být Jindřich Parléř (Jindřich z Gmündu), kterému je připisována například socha sv.Václava z roku 1373 ze svatovítské katedrály, nebo jeho syn Jan.
Předpokládá se, že jedinečné dílo z doznívající lucemburské éry vzniklo pod patronátem zakladatele šternberského augustiniánského kláštera Alberta ze Šternberka, arcibiskupa magdeburského a biskupa litomyšlského. Význam Šternberské madony dokládá i fakt, že patřila do kolekce 160 děl, která v roce 2005 reprezentovala české gotické umění z doby vlády posledních Lucemburků na výstavě v Metropolitním muzeu v New Yorku. A nejen to: v newyorské expozici jí patřilo výlučné místo – v samém středu výstavního sálu.
Otisk turistického razítka si lze v Arcidiecézním muzeu vyžádat od úterý 2. července. Ve stejný den také začíná prázdninová soutěž Českého rozhlasu Olomouc „Od Pradědu na Hanou“, do níž je muzeum zařazeno. Účastníci soutěže mají za úkol sbírat razítka z devíti turistických atraktivit Olomouckého kraje a odpovídat na otázky vztahující se k nim. Více o soutěži najdete ZDE.

 


Fanoušci razítek

Reklama